Süt Filtrasyonu – Filtrasyon İşlemi Nedir?

Süt Filtrasyonu – Filtrasyon İşlemi Nedir?
Süt, besin açısından en zengin sarf malzemelerinden biridir. Temel bir protein ve kalsiyum kaynağıdır, bu nedenle uygun filtrasyon sürecinden geçmesi çok önemlidir. Sütü doğru şekilde filtrelemek, en yüksek kalitede olmasını sağlar ve süt çiftçilerinin ineklerde mastitis gibi sağlık sorunlarını tespit etmesine yardımcı olur.

Süt Nasıl İşlenir?
Çiğ süt, onu bir filtrenin gözenekli yüzeyi boyunca zorlayan bir pompa kullanılarak süzülür. Filtrenin her iki tarafındaki basınç farklıdır, bu da filtrenin gözenek boyutundan daha küçük olan partiküllerin geçmesine neden olur. Bu parçacıklar su, yağ, protein, mineraller, bakteriler, somatik hücreler ve diğer küçük elementleri içerebilir. Çiftlikte yapılan süt filtrasyonu, çiğ sütteki katı parçacıkları gidermek için mekanik bir filtre de kullanabilir. Bu katı parçacıklar gübre, kir, saman, saç, böcek ve pıhtıları içerebilir ve süt toplu süt tankına ulaşmadan önce filtrelenirler.

Süt Filtrasyonunda Gerekli Filtre Çeşitleri
Güçlü bir dikişe, eşit boyutta gözeneklere ve yüksek ıslak mukavemete sahip gıda sınıfı malzemelerden yapılmış çeşitli süt filtreleri mevcuttur. Bunlar güvenilir, tutarlı süt filtrasyonu sağlar. Yaygın tek kullanımlık süt filtreleri, çorap ve manşon filtrelerini ve filtre disklerini içerir. Paslanmaz ekranlı veya ağlı kalıcı filtreler de kullanılabilir.

Çorap ve Kovan Filtreler – Bu tip filtreler, bir boru hattı ile sağım yapan üreticiler tarafından kullanılır. Hem çorap hem de kol filtreleri, katlanmış bir süt filtresi kumaşından yapılır. Çorap filtrenin bir ucu kapalı, manşon tipi filtre ise her iki ucu açık.

Filtre Diskleri – Bu tip filtreler elle veya kova ile sağım yapan üreticiler tarafından kullanılır. Yuvarlak veya dikdörtgen olabilirler ve yüksek bir filtreleme kapasitesi sağlamazlar. Sonuç olarak, filtre diskleri diğer türler kadar sık ​​kullanılmamaktadır.

Paslanmaz Çelik Ekranlı veya Meshli Kalıcı Filtreler – Bu tip filtre, boru hattı sisteminde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Tek kullanımlık süt filtrelerine benzerler, ancak tek kullanımlık filtreler gibi dokunmamış kumaştan yapılmak yerine, kalıcı filtreler paslanmaz çelikten veya plastik eleklerden veya ağdan yapılır. Kalıcı süt filtreleri sürekli çalışabilir. Bu nedenle, sıkışmış kalıntıları gidermek ve sıhhi filtreleme koşullarını korumak için iyice ve düzenli olarak temizlenmeleri önemlidir.

Süt Filtreleri Nasıl Değiştirilir ?

Süt endüstrisinde süt filtrelerinin düzenli olarak değiştirilmesi zorunludur. Bunu yapmamak, süt kalitesini ve kullanılan ekipmanın ömrünü büyük ölçüde etkileyebilir. Plakalı soğutucular kullanıldığında, süt filtrelerinin sağım tamamlandıktan sonra ve boru hattı yıkamasından önce değiştirilmesi önerilir. Bu, kirli bir filtrenin yerinde yıkanmasını önler. Başka bir sağımdan önce temiz bir filtre takmak, yıkama döngüsünde yakalanan kalıntıların gelecekteki sağımların kalitesini etkilemesini önler.

Plakalı soğutucusu olmayan üreticiler için, yıkamaya başlamadan önce hat içi filtrenin çıkarılması önerilir. Filtre tutucusu veya yayı, yıkama için boru hattında ne tür conta kullanıldığına bağlı olarak hat içinde veya yıkama lavabosunda bırakılırken yıkanabilir. Ancak yıkama, filtre yerindeyken, özellikle de kullanılmış bir filtrede yapılmamalıdır. Bunu filtre takılıyken yapmak yıkama sırasında akışı azaltacak ve dolayısıyla temizlemenin etkinliğini azaltacaktır.

İşte hatırlamanız gereken birkaç önemli nokta:

• Filtre kontaminasyonundan kaçının. Filtreleri değiştirmeden önce ellerinizi yıkayın veya temiz eldivenler giyin.

• Filtreler, kurulumdan önce yıkama/lavabo temizleme solüsyonuna batırılabilir. Bu, filtreyi kolayca yerine kaydırmaya yardımcı olur.

• Süt filtreleri tek kullanımlıktır. Tek kullanımlık süt filtresini tekrar kullanmayın.

Süt Endüstrisinde Filtrasyonun Faydaları

Süt endüstrisinde, en yüksek kalitede sütün ülkenin her yerindeki süt içenlere ulaşmasını sağlamak için doğru filtreleme şarttır. Yalnızca üstün bir ürün sağlamakla kalmaz, aynı zamanda süt filtrasyonu, sığırlardaki sağlık sorunlarının belirlenmesine de yardımcı olabilir ve bu da mandıra çiftliklerinin hayvanlarının ve kârlılıklarının yararına hızlı hareket etmelerine büyük ölçüde yardımcı olabilir. Etkili filtreleme aynı zamanda faydalıdır çünkü sağım ekipmanını zararlı partiküllerden koruyarak tasarruf etmeye yardımcı olacaktır.

Uygun Süt Filtrasyonu

Herhangi bir süt çiftliğinde süt filtrelerinin önemi kolayca gözden kaçırılabilir, ancak aşağıdakilere yardımcı olarak bazı önemli faydalar sağlarlar:

süt ürünleri işleyenlere yüksek kaliteli süt sağlamak;

mastitis ve diğer meme sağlığı problemlerini belirlemek;

yetersiz yatak takımını veya kirli bir ortamı tanımlayın;

ve plaka soğutucuların temiz, kalıntısız ve işlevsel kalmasını sağlayın

Sütün filtrelenmesi de yönetmeliklere göre bir gerekliliktir. Süt Yasası (Ontario) kapsamındaki 761 sayılı Yönetmeliğin 5.(2) Bölümü, hiçbir üreticinin tek hizmetli bir filtre veya tarafından onaylanmış paslanmaz çelik ağ tipi bir filtre aracılığıyla filtrelenmemiş sütü satamayacağını veya satışa sunamayacağını belirtmektedir. yönetmen. Filtrelemenin amacı, sütte asılı kalan katı partikülleri, dökme tankına ulaşmadan önce ayırmaktır.

Nasıl çalışır?

Çiğ süt, süt filtresinin gözenekli yüzeyinden pompalandığında, filtrenin her iki tarafında bir basınç farkı oluşur ve süt filtresinin gözenek boyutundan daha küçük olan partikülleri (bakteri, somatik hücreler, su, yağ gibi) zorlar. protein, mineraller vb.) geçmektedir. Süt filtresi gözenek boyutu 100 ila 250 mikrometre arasında değişirken, bakteriler çok daha küçüktür – tipik olarak 1 ila 10 mikrometre. Gözenek boyutundan daha büyük olan partiküller (saman, saç, pul, pıhtı veya böcek gibi) filtre üzerinde tutularak dökme tankına girmelerini engeller.

Süt Filtresi Konumu

Süt filtreleri sadece süt pompasının tahliye tarafına takılmalıdır; genellikle süt pompası ve dökme tankı arasındaki boru hattında. Plakalı soğutuculu sistemlerde, sütün filtreleme sırasında sıcak olmasını sağlamak için süt filtresi her zaman plakalı soğutucudan önce bulunur. Sıcak süt (36° ila 38°C aralığı) kolayca filtrelenebilirken soğuk süt tek kullanımlık filtreleri tıkayacaktır.

Modern tek kullanımlık süt filtreleri, sütün tutarlı, güvenilir filtrasyonu için “yüksek ıslak mukavemete”, sağlam bir dikişe ve eşit boyutta ve dağıtılmış gözeneklere sahip gıda sınıfı malzemelerden yapılmıştır.

Modern tek kullanımlık süt filtreleri, sütün tutarlı, güvenilir filtrasyonu için “yüksek ıslak mukavemete”, sağlam bir dikişe ve eşit boyutta ve dağıtılmış gözeneklere sahip gıda sınıfı malzemelerden yapılmıştır.

Süt Filtre Çeşitleri

Modern tek kullanımlık süt filtreleri, sütün tutarlı, güvenilir filtrasyonu için “yüksek ıslak mukavemete”, sağlam bir dikişe ve eşit boyutta ve dağıtılmış gözeneklere sahip gıda sınıfı malzemelerden yapılmıştır. Bir boru hattıyla sağım yapan üreticiler tipik olarak çorap ve manşon tipi bir filtre kullanır. Elle veya kova ile sağım yapan üreticiler filtre diski kullanacaktır (Şekil 1). İnce paslanmaz elekler veya ağ ile yapılan kalıcı filtreler de mevcuttur, ancak süt keçisi çiftliklerinde yaygın olarak kullanılmazlar ve kullanımdan önce onaylanması gerekir. Mavi renkli bir filtre kullanmanın küçük bir avantajı olabilir. Mastitisi gösteren pıhtılar veya pullar mavi filtrede daha görünür olabilir. Bununla birlikte, beyaz bir filtrenin yakından incelenmesi de sorunları ortaya çıkaracaktır.

Şekil 1. Düzgün şekilde sabitlenmiş filtre diski olan bir süt süzgeci.

Süt Filtrelerinin Boyutlandırılması

Filtreler, süt keçisi üreticisinin ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli ebatlarda ve kumaş ağırlıklarında gelir. Sağım sistemi için büyük olan bir filtre uygun maliyetli değildir, oysa çok küçük olan bir süt filtresi, etkili filtreleme için yetersiz yüzey alanına sahiptir.

Süt filtrelerinin çok küçük olduğu durumlarda, filtrede birikintiler biriktiğinden sağım seansı sırasında akış hızı kademeli olarak azalır. Bu, sütün filtreyi atlamasına veya bazı durumlarda filtrenin patlamasına neden olabilir. Sağım sistemi ayrıca ‘kapanabilir’ – yani alıcı kavanozdaki süt, topun veya şamandıranın yükseldiği sıhhi tuzağa akar ve sağım sistemini kapatır. Böyle bir durumda, sifonun ve sifona giden boruların ek olarak manuel olarak temizlenmesi gerekir.

Sağım odalarını genişleten üreticilerin, uygun boyutta süt filtresi seçimi de dahil olmak üzere ekipman bayileriyle yakın bir şekilde çalışması gerekir. Bir üretici sık sık süt filtresi sorunları yaşıyorsa, temel nedeni belirlemek için ekipman bayileri ve OMAFRA müfettişleri ile birlikte çalışmalıdır.

Plaka Soğutucu Hususları

Yetersiz süt filtrelemesi, birikintilerin sistemden geçmesine izin vererek soğutma plakalarında birikinti birikmesine neden olur. Bunun etkisi, ısı değişim verimliliğindeki azalmanın yanı sıra sonunda yüksek Bactoscan (bakteri) sonuçlarına yol açacak kirli bir plaka soğutucudur. Her boru hattı yıkamasından önce ve sonra yeni bir filtre kullanmak, birikintilerin ve tortuların soğutma plakalarına geçmemesine yardımcı olur.

Filtrede Anormallikler Görüldüğünde Yapılması Gereken Adımlar

Süt filtresinde pıhtı veya anormallikler görürseniz, sorunlu keçiyi/keçileri belirlemeye çalışmak için bir sonraki sağım sırasında bir striptiz kabı ve/veya California Mastitis Tester (CMT) kullanmayı düşünmelisiniz. Bireysel keçi sütü sayaçlarınız varsa, süt üretiminde bir düşüş veya süt iletkenliğinde bir değişiklik olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bir disk filtre kullanırsanız ve süzgeçten yavaş sütün süzüldüğünü gözlemlerseniz, bu yüksek somatik hücre sayımı sütün bir göstergesi olabilir. Yine, CMT genellikle sorunlu keçi(ler)in belirlenmesine yardımcı olacaktır.

Süt filtresinde normalden daha fazla kalıntı var gibi görünüyorsa, kümesler ve tutma alanları dahil ortamın temizliğini yeniden değerlendirin. Meme hazırlama prosedürleri de gözden geçirilmelidir. Süt filtreleri genellikle sinek kontrol önlemlerinin iyileştirilmesi gerektiğini gösterir.

Bazı durumlarda, büyük bir keçi grubuna sahip üreticiler, sütte tıkanmış süt filtrelerine yol açabilecek hafif bileşim değişiklikleri fark etmişlerdir. Bu durumdaki üreticiler bu süre zarfında farklı bir filtre tipine geçmeyi düşünmelidir. Tıkanmaya daha az eğilimli süt filtreleri için tedarikçinizle görüşün.

Süt Filtresi Depolama

Süt filtrelerini nem ve tozdan korunan temiz bir alanda saklayın. Filtrelerin geldiği ağır karton kutu yeterince iyi olabilir, ancak disk tipi filtreler genellikle hafif hizmet tipi bir karton kutu içinde gelir ve depolama için sağlam, toz ve nem geçirmez bir kaba aktarılmalıdır (Şekil 2 ve 3).

Müfettişler, süt kontaminasyonuna neden olabilecek açık hayvan ilaçları kaplarının yakınında saklanan süt filtrelerini gördüler. Aslında, bir pozitif inhibitör tespiti vakası muhtemelen yanlış saklanan süt filtrelerinin kontaminasyonundan kaynaklanmıştır. Filtreler asla ilaç veya ilaç içeren bir dolapta veya buzdolabında saklanmamalıdır.

Süt Filtrelerini Değiştirme

Plakalı soğutuculu üreticilerin, kirli filtreli ekipman yıkamaktan kaçınmak için süt filtrelerini sağım tamamlandıktan sonra ve boru hattı yıkamasından önce değiştirmeleri önerilir. Bir sonraki sağımdan önce başka bir temiz filtrenin takılması, yıkama döngüsünde kalan herhangi bir pisliğin sonraki sağımların kalitesini etkilememesini sağlar.

Plaka soğutucusu olmayan üreticiler yıkamaya başlamadan önce hat içi filtreyi çıkarmalıdır. Filtre tutucusu / yayı, yıkama için boru hattını bağlamak için kullanılan contanın tipine bağlı olarak sıralı olarak yıkanabilir veya yıkama lavabosunda bırakılabilir. Yerinde bir filtre, özellikle kullanılmış bir filtre ile yıkamayın. Filtreler, yıkama döngüsü sırasında tahliye hattındaki akışı azaltabilir ve temizleme etkinliğini azaltabilir.

Kurulum deneyimli üreticiler için ikinci sırada olsa da, akılda tutulması gereken birkaç nokta vardır:

Filtre kontaminasyonunu önlemek için özen gösterilmelidir. Filtreleri değiştirirken ellerin temiz olduğundan veya temiz eldiven giyildiğinden emin olun (Şekil 6).

Bazı üreticiler, filtrenin boru hattına kolayca girmesine yardımcı olmak için kurulumdan önce filtreyi ıslatmayı (yani yıkama lavabosu sterilize etme solüsyonuna batırmayı) tercih eder.

Süt filtreleri tek kullanımlıktır. Tek kullanımlık süt filtresini yeniden kullanmaya çalışmak süt kalitesini düşürür.

Şekil 4. Yeni bir filtre takarken kontaminasyonu önlemek için özen gösterilmelidir.

Süt Filtresi İmhası

Her sağımdan sonra filtreler anormalliklere karşı yakından incelenmelidir. İyi bir uygulama, filtreyi çöp kutusuna atmadan önce herhangi bir kalıntıyı gidermek için süt filtresini iyice durulamaktır. Yıkanmış bir süt filtresi bile sinekleri çekebilir ve sinek üreme alanı haline gelebilir, bu nedenle kullanılmış süt filtreleri düzenli olarak süthaneden çıkarılmalıdır.

İlginç İrlanda Çalışması

İrlanda Gıda Güvenliği Kurumu (Çiğ Süt ve Çiğ Süt Filtresi Mikrobiyolojik Gözetim Programı (12NS2), 2015) tarafından yürütülen bir 2013 araştırması, hat içi çiğ süt filtrelerinde patojenlerin (hastalığa neden olan mikroorganizmalar) izolasyon oranlarına ve ilgili toplu çiğ süt tankı. Sonuçlar (Tablo 1), çiğ süt filtrelerinde dökme tanklara göre önemli ölçüde daha yüksek patojen tespiti gösterdi ve böylece süt filtrelerinin yeniden kullanılmamasının önemini gösterdi. Bu bulgular, diğer benzer uluslararası çalışmalarla tutarlıdır ve patojenleri ortadan kaldırmak ve sütün tüketiciler için güvenli olmasını sağlamak için devam eden çiğ sütü pastörize etme ihtiyacını desteklemektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir