Sağım Robotları, Çiftçilere Mastitisle Mücadelelerinde Yardımcı Olabilir

Mastitis, süt üretimi kaybı, atılan süt, tedavi maliyetleri, azalan doğurganlık ve itlaf edilen inekler nedeniyle süt hayvancılığına her yıl milyarlarca dolara mal oluyor. Mastitisin erken
bir aşamada tespit edilmesi ve tedavi edilmesi, mastitis ve bunun sonucunda ortaya çıkan gelir kayıplarına karşı savaşın önemli bir parçasıdır. İngiliz Tarım ve Bahçıvanlık Geliştirme Kurulu’na (AHDB) göre, 100 inek başına ortalama 30’dan fazla mastitis vakası varken, Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından yayınlanan rakamlar, süt ineklerinde klinik mastitis vakalarının istikrarlı bir şekilde arttığını vurgulamaktadır. 1996’da %13,4’ten 2002’de %14.7’ye, 2007’de %16.5’e yükselmiştir. Başka bir deyişle mastitis, lokasyon veya sürü büyüklüğü ne olursa olsun, süt çiftçileri için sürekli bir sorundur. Etkili sağım rutinleri ile birleştirilmiş iyi bir inek konfor programı, vaka sayısını azaltmaya yardımcı olabilir, ancak mastitis, süt hayvancılığının ortadan kaldırılamayan bir gerçeğidir. DeLaval her zaman mastitis sınırlamasını ve mastitis tespitini birleştirmenin önemine inanmıştır, bu nedenle DeLaval VMS yerleşik bir mastitis tespit aracı ile birlikte gelir. Gerçek memebaşı sağımına sahip olduğunuzda, basit ama etkili bir analiz aracı da sağlamanız gerektiği gün yüzüne çıkmıştır.

Şekil 1. Yıl içinde klinik mastitis oluşumu. Yaz aylarında hava sıcaklıklarının artması ve yem alımının azalması ile daha yaygın hale gelmektedir(Yüksek Lisanstezi, Katharina Henning).

Bu nedenle, bir inek enfeksiyon tehlikesindeyse çiftçileri uyaran bir sistem olan mastitis tespit indeksini geliştirildi. DeLavalMastitis Tespit İndeksi MDi, bir memenin veya memebaşının sağlığını gösteren 1 ila 6 arasında bir ölçeğe sahiptir. Kesin somatik hücre sayısını hesaplamaz, bunun için Online Hücre Sayacı gibi özel analiz çözümleri vardır, ancak bir ineğin mastitis alma riski altında olup olmadığını belirler. MDI, iletkenliği, kanı, süt akışını ve sağım aralığını her memebaşında ölçer ve bir indeks puanı oluşturur. Bu bilgilerle donanmış bir çiftçi, bir ineği izlemek veya bir ineği tedavi etmek gibi hangi adımları atacağına karar verebilir.

Çiftçiler İçin Etkili

Hohenheim Üniversitesi Tarım Bilimleri Fakültesi’nde yapılan son araştırmalar, MDI’nin süt çiftçileri için ne kadar etkili olduğunu gösterdi. Katharina Henning, “Tarımsal uygulamalarda mastitis tespiti için otomatik sağımda ölçüm sensörlerinin kullanımı” adlı çalışmasında, memebaşları arasındaki küçük farklılıkların (endekste), bir ineğin tehlike bölgesinde olduğunun gerçek bir göstergesi olduğunu bulmuştur. MDi bunu hesaplar ve memebaşları arasında 0,5 veya daha fazla bir endeks puanı farkı kaydederse bir alarm oluşturur.

Bireysel süt sayaçları, VMS’de gerçek memebaşı sağım sağlar.

Önemli olan sadece meme başı puanlarındaki farklılıklar değildir. Bir memebaşının indeks puanı 1.4’ün üzerindeyse, çiftçi harekete geçmelidir, bu sadece hayvanı meme şişmesi, kızarıklık veya sertlik, vücut sıcaklığında artış, iştahsızlık veya çökük göz gibi mastitis semptomları için kontrol etmek anlamına gelse bile. Memebaşında 2.0 veya üzerinde bir indeks puanı varsa, mastitis olma riski daha da fazladır ve somatik hücre sayımı da dahil olmak üzere daha fazla kontrol yapılmalıdır. Almanya genelinde DeLaval VMS sağım robotlarıyla inek sağan 10 çiftlikte gerçekleştirilen araştırma, sıcak havaların inek sağlığı üzerindeki etkisini de doğrulamıştır. Mastitis vakaları yaz aylarında neredeyse ikiye katlanır, bu nedenle MDi gibi bir erken uyarı sistemi özellikle yararlıdır. Çiftçilerin bir ineği korumak ve mastitisin yayılmasını durdurmak için uygun önlemleri almalarına yardımcı olabilir.

Finansal Faydalar

DeLaval MDi, mastitis ile mücadele için kanıtlanmış bir araçtır. Bir ineğin mastitis olma tehlikesiyle karşı karşıya olup olmadığını çiftçiye bildirir.

Yıllardır bir çiftçinin mastitis vakalarını azaltarak inek başına ne kadartasarruf edebileceği konusunda çelişkili araştırmalar olmuştur, ancak üzerinde fikir birliği olan bir şey, çiftçilerin sayıyı azaltarak finansal olarak fayda sağlayacağıdır. Bir çiftlikte mastitis vakalarının şiddeti ve ciddiyeti. Bu, ilaç ve işçilikten tasarruf edilmesi, üretimdeki düşüşler veya atılan sütlerden kaynaklanan süt kayıplarının en aza indirilmesi veya itlaf edilen ineklerin sayısının azaltılması yoluyla olabilir.

Süt çiftliklerinde antibiyotik kullanımı hakkında da devam eden tartışmalar var. Araştırmalar, erken, antibiyotiksiz tedavinin mastitisli inekler üzerindeki olumlu etkisini göstermiştir. Çiftçilerin mastitisle mücadele için ilaç kullanımını azaltmalarına yardımcı olan MDI gibi araçlara açıkça ihtiyaç vardır.

Her VMS ile standart olarak gelen MDi, paha biçilmez bir araçtır: müşterilerin gerçekten takdir ettiği bir araçtır. Etkili, güvenilir ve kullanımı kolaydır. Endikasyonların erken aşamada alınması, çiftçilerin mastitisle mücadelede bir adım önde olmalarına yardımcı olur. Bu bilgileri iyi inek konforu ve net standart çalışma prosedürleriyle birleştirmek, maliyetleri düşürmeye ve karlılığı artırmaya yardımcı olabilir.

2013 yılında İrlanda’da yapılan araştırma, ortalama somatik hücre sayısı sadece %10 düşürülürse, İrlanda süt endüstrisi için 37,6 milyon € değerinde olacağını hesapladı. Referanslar istek üzerine mevcuttur.