Yazılar

Çiftlik Yönetim Sisteminde Bilinmesi Gerekenler

Hayvancılık insanlık tarihi boyunca en önemli uğraş alanlarından biri olmuştur. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu besin değerleri başta olmak üzere yük taşıma ve giyimde de oldukça kıymetli bir kullanıma sahip olan hayvanların günümüzde teknoloji ve çevre dostu sistemler ile entegre hale geldiğini görüyoruz.


İlk nesil yetiştiriciler küçük hayvan grupları ile geçimlerini sağlayabilmekteydiler. İki elin parmak sayısını geçmeyen sürülerindeki her hayvanın sağlık, verim, yeme içme alışkanlıklarını çiftçi tek tek bilmekteydi ve hayvanlara gereken ihtimamı bireysel olarak gösterebilmekteydi. Bu sayıdaki hayvan geçimleri için yeterliydi.

İkinci nesil yetiştiriciler, bir önceki sürü adetlerini 5’e 10’a katladılar. Mekanizasyonun çiftliklere girmesi ile daha büyük sürülere sahip oldular. Ancak bu sayılardaki sürülerde bireysel takibi bırakarak sürü grupları şeklinde besleme modelini kabullendiler. Artık bireysel değil grup yönetimi vardı.


Çiftlik Yönetim Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Günümüzde sürülerimizde binlerce hayvana sahip olsak da bireysel olarak takip edemezseniz maalesef karlılık hayal olmaktadır. Bu noktada da robotlar, otomatik yemleme, buzağı besleme düzenleri ve bütün çiftlik hayvanlarına ait verileri toparlayarak size sunan sürü yönetimi programları imdadımıza yetişmektedir. Artık tarımda otonom ürünlerle buluşmak an meselesi Son yıllarda Tarım 5.0’ı konuşmaktayız.

Çiftliğiniz hakkında daha iyi kararlar almanıza yardımcı olacak değerli bilgilere, analizlere ve raporlara daha hızlı ve daha doğru erişim ile size her zamankinden daha fazla kontrol olanağı sağlamak için DeLaval DelPro™ ‘yu, sensörleri ve uygulamalarını oluşturduk.

Yönetim amaçlarınızı ve hedeflerinizi belirlersiniz ve DelPro, planlarınızı eyleme geçirmek için ihtiyacınız olan her şeye, bu planları izlemek ve ayarlamak için ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgilere ve yolda kalmamanız için uyarılar ve analizlere sahip olduğunuzdan emin olmak için oradadır.

Bunu yapmak için DelPro, çiftliğinizdeki birçok veri kaynağını bir araya getirir, işinizi yapmanıza yardımcı olacak değerli bilgiler ve raporlar oluşturmak için bunları işler ve analiz eder.

Elinizdeki göreve bağlı olarak tüm bu gücü kullanmanıza yardımcı olacak bir dizi farklı uygulama ile DelPro, sizi ve kullanılabilirliği yaptığı her şeyin merkezine koyar.

Modern süt çiftçiliğinin zorluklarını aşmanıza yardımcı olacak hızlı, kolay anlaşılır, değerli, doğru ve eyleme dönüştürülebilir bilgiler

DeLaval DelProTM çiftlik yönetimi sistemi Her DeLaval çözümünün merkezinde çiftlik yönetimi platformumuz vardır.
DelPro, sağımhaneniz ve çiftlik yönetimi sensörleriniz tarafından toplanan tüm verileri, daha iyi, daha hızlı ve daha doğru kararlar almanıza yardımcı olacak kullanışlı, kolay anlaşılır bilgilere dönüştürür.

ciftlik-yonetimi-nedir

Çiftlik Yönetimi Nedir?

Hayvancılık insanlık tarihi boyunca en önemli uğraş alanlarından biri olmuştur. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu besin değerleri başta olmak üzere yük taşıma ve giyimde de oldukça kıymetli bir kullanıma sahip olan hayvanların günümüzde teknoloji ve çevre dostu sistemler ile entegre hale geldiğini görüyoruz. Çiftlik yönetimi ve bilinmesi gerekenlere dair yazımızı inceleyebilirsiniz.

Günümüzde Çiftlik Yönetimi

Artan nüfus ve yoğunlaşan kent merkezleri sebebiyle günümüz hayvancılık faaliyetleri geleneksel yöntemler ile idare edilemeyecek ölçüde genişlemiştir. Hayvancılıktaki arz ve talep dengeleri her geçen gün değişkenlik gösterse de özellikle nüfus faktörünün etkisini artırmaya başlamasıyla birlikte “minimum maliyetle maksimum verim” elde edilebilecek uygulamalara olan talep de artış göstermiştir. Teknolojik uygulamalar ve akıllı çiftlik sistemleri ile büyükbaş, küçükbaş ve kümes hayvancılığında günlük, haftalık, aylık ve yıllık olmak üzere çok detaylı raporlar ve okumalar yapmak mümkündür. 

Çiftlikler, hayvancılık ve tarımcılık ile uğraşan vatandaşlar için oluşturulan özel yaşam, üretim ve deneyim alanlarıdır. Geleneksel hayvancılıkta kullanılan malzemelerle birlikte kayıt, takip, bakım ve teftiş yöntemleri de değişkenlik göstererek teknolojiyle gerçek bir entegrasyon yaşandı. Vücut sağlığının yanı sıra psikolojik faktörler, hayvan refahı, konforlu ve stressiz yaşam alanlarıyla birlikte verimde görülen artış, çiftlik yönetimlerinin de akıllı hale gelmesine yol açmıştır. Bu, mobil uygulamalar ve bilgisayarlar ile kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir.

Türkiye’de Hayvancılık ve Akıllı Çözümler

Ülkemizdeki et tüketiminde büyükbaş hayvanların alternatifi küçükbaş hayvanlar; küçükbaş hayvanların da alternatifini kümes hayvanları ve deniz mahsülleri oluşturmaktadır. Teknolojinin gelişmesi, üretim, tüketim ve dağıtım ilişkilerinin iyileştirilmesi, kurulum ve işletim maliyetlerinin sistematikleştirilmesiyle birlikte birincil önem, tüm bir hayvancılık faaliyetinde “minimum bütçe ve insan gücüyle maksimum verim elde etmeye” verilmiştir. Verimin artması hayvancılıkla uğraşan yatırımcıların karlılığını artırmakla birlikte, vatandaşların sağlıklı ve ucuz hayvansal ürünlere ulaşmasına da hizmet etmektedir.

Özel ürünlere yönelik geliştirilen bütünleşik hayvancılık sistemlerinin yanı sıra genel olarak hayvancılık kabaca “süt hayvancılığı” ve “et hayvancılığı” olarak sınıflandırılabilir. Her iki hayvancılık türünde de kullanılacak tesisler, ana ve ara aparatlar, işçilik ve yöntemler değişkenlik göstermekle beraber sürdürülebilir üretim ve kar artışı hedeflenir. Yenilenebilir alternatif enerji kaynakları, yöntemleri ve cihazlarıyla birlikte çevreyle uyumlu kendine yeter bir döngü oluşturmak da mümkündür.

Firmamız 2010 yılında EGE VET ve ATA FEN tarafından kurulmuştur. Çiftlik ekipmanları konusunda dünya lideri DeLaval firmasının Ege Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi, Marmara Bölgesi, Akdeniz Bölgesi , Karadeniz Bölge bayisi olarak hizmet vermektedir. 1994 yılından bu yana Ege Vet ve Ata Fen çatısı altında devam etmekte olan DeLaval bayiliği, Sürü Yönetimi şirketinin kurulmasıyla üreticilerimize daha iyi hizmet verebilmek adına Sürü Yönetimi şirketine devredilmiştir. Ürün, hizmet ve sektörel çözümlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilir; iletişim formu ve kanalları aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.