Çiftlik Yönetim Sisteminde Bilinmesi Gerekenler

Hayvancılık insanlık tarihi boyunca en önemli uğraş alanlarından biri olmuştur. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu besin değerleri başta olmak üzere yük taşıma ve giyimde de oldukça kıymetli bir kullanıma sahip olan hayvanların günümüzde teknoloji ve çevre dostu sistemler ile entegre hale geldiğini görüyoruz.


İlk nesil yetiştiriciler küçük hayvan grupları ile geçimlerini sağlayabilmekteydiler. İki elin parmak sayısını geçmeyen sürülerindeki her hayvanın sağlık, verim, yeme içme alışkanlıklarını çiftçi tek tek bilmekteydi ve hayvanlara gereken ihtimamı bireysel olarak gösterebilmekteydi. Bu sayıdaki hayvan geçimleri için yeterliydi.

İkinci nesil yetiştiriciler, bir önceki sürü adetlerini 5’e 10’a katladılar. Mekanizasyonun çiftliklere girmesi ile daha büyük sürülere sahip oldular. Ancak bu sayılardaki sürülerde bireysel takibi bırakarak sürü grupları şeklinde besleme modelini kabullendiler. Artık bireysel değil grup yönetimi vardı.


Çiftlik Yönetim Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Günümüzde sürülerimizde binlerce hayvana sahip olsak da bireysel olarak takip edemezseniz maalesef karlılık hayal olmaktadır. Bu noktada da robotlar, otomatik yemleme, buzağı besleme düzenleri ve bütün çiftlik hayvanlarına ait verileri toparlayarak size sunan sürü yönetimi programları imdadımıza yetişmektedir. Artık tarımda otonom ürünlerle buluşmak an meselesi Son yıllarda Tarım 5.0’ı konuşmaktayız.

Çiftliğiniz hakkında daha iyi kararlar almanıza yardımcı olacak değerli bilgilere, analizlere ve raporlara daha hızlı ve daha doğru erişim ile size her zamankinden daha fazla kontrol olanağı sağlamak için DeLaval DelPro™ ‘yu, sensörleri ve uygulamalarını oluşturduk.

Yönetim amaçlarınızı ve hedeflerinizi belirlersiniz ve DelPro, planlarınızı eyleme geçirmek için ihtiyacınız olan her şeye, bu planları izlemek ve ayarlamak için ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgilere ve yolda kalmamanız için uyarılar ve analizlere sahip olduğunuzdan emin olmak için oradadır.

Bunu yapmak için DelPro, çiftliğinizdeki birçok veri kaynağını bir araya getirir, işinizi yapmanıza yardımcı olacak değerli bilgiler ve raporlar oluşturmak için bunları işler ve analiz eder.

Elinizdeki göreve bağlı olarak tüm bu gücü kullanmanıza yardımcı olacak bir dizi farklı uygulama ile DelPro, sizi ve kullanılabilirliği yaptığı her şeyin merkezine koyar.

Modern süt çiftçiliğinin zorluklarını aşmanıza yardımcı olacak hızlı, kolay anlaşılır, değerli, doğru ve eyleme dönüştürülebilir bilgiler

DeLaval DelProTM çiftlik yönetimi sistemi Her DeLaval çözümünün merkezinde çiftlik yönetimi platformumuz vardır.
DelPro, sağımhaneniz ve çiftlik yönetimi sensörleriniz tarafından toplanan tüm verileri, daha iyi, daha hızlı ve daha doğru kararlar almanıza yardımcı olacak kullanışlı, kolay anlaşılır bilgilere dönüştürür.